Akce

Integrace stínu – kurz sebepoznání.

15.4.2022 Autor 0 komentáře na “Integrace stínu – kurz sebepoznání.”

Stín. To, co u sebe nemáme rádi, neznáme či nechceme znát. Raději známe jen své dobré motivy nebo se naopak schováváme za špatnou minulost, partnerství nebo osud. Nevědět o svém stínu přitom znamená nevědět rovněž o tom, kam je vrhán. Tam, kde je stín, vše roste pomaleji nebo vůbec. Tedy ne úplně vše – vnitřní nejistota a strach zde rostou náramně. 

„Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ?“ (Mt 7,3)

Z velké nejistoty vyvěrá psychologie výkonu, perfekcionismu či velikášství, stejně jako nastavení “nemá to cenu” nebo “vždy vše špatně dopadne.” Vnitřní protiklady jsou v člověku rozervány. Líbivá tvář je občas překryta mrchou bez skrupulí. Jindy veškerý výkon vezme za své, jakmile člověk spatří pocity bezmoci. Někdy mohou být lidé jen používáni a jakmile nejsou třeba, letí přes palubu. 

Ovšem ve stínu se nenachází vždy jen to špatné a zavrženíhodné. Často zde objevíme i nerozvinuté charakteristiky, dovednosti či skryté nadání, které nás doprovázejí na každém našem kroku právě jako stín, jen odsud na sebe berou podobu nízké sebedůvěry, nepřejícnosti nebo životní zatrpklosti.

Ztráta povědomí o vlastním stínu rovná se ztrátě vlastní duše (nebo její značné části). Přitom právě v oblasti stínu se nachází živá část naší osobnosti. Část, která chce nejen žít, ale která k nám i patří. 

Na kurzu se seznámíme s problematikou stínu a jeho integrace z pohledu hlubinné psychologie a jeho projevy v každodenním životě. 

 

Teoretická část: vztahy mezi “já” a stínem

 • životní scénáře a stylizace osobnosti dle charakteristiky stínu
 • rozlišování mezi svědomím a výčitkami
 • vztahy mezi strachem a agresí
 • pocity bezmoci a jak jim unikáme
 • projevy stínu ve snech

 

Praktická část:

 • analytická práce s tématem vlastního stínu
 • konstrukce obrazu vlastního stínu (personifikace nevědomí)
 • charakteristika stínu a nástroje, jak s ním prakticky zacházet
 • praktický postup jak dostat skrytý talent do vědomí
 • aktivní imaginace a korektivní zkušenost tíživých pocitů

 

Cílem je porozumění vlastnímu stínu. Uvidět ho, zažít ho, poznat jak se projevuje a kdy se spouští. A za vší tou tíhou objevit úlevu v podobě možnosti adekvátního přizpůsobení, které bude odpovídat vnitřní realitě a nikoli kolektivní fikci. Tedy nikoliv mu propadat, ale najít způsob, jak se vypořádat se svou vlastní problematikou. 

 

Kdy: víkend 18. – 19. června 2022, 10:00 –  17:00

Kde: Centrum Spirála, Dolákova, Praha 8 – Bohnice

Cena: 2.900 Kč

Přihlášení: tomas@meaning.cz

Lektor: Tomáš Zetek

Doplňující informace:

 • Studenti, senioři a osoby s nízkým příjmem mohou dostat po osobní dohodě slevu.
 • možnost přespání na místě za poplatek 140,- Kč.
 • Storno podmínky ze strany účastníka:
  1. Zrušení účasti 4 týdny a více předem – vrací se 100 %.
  2. Zrušení účasti méně než 4 týdny a více jak 2 týdny předem: pokud se přihlásí buď evidovaný náhradník či někdo na výzvu, že se uvolnilo místo, je storno ve výši 100 %. Pokud se místo neobsadí, je ve výši 50 %.
  3. Zrušení účasti 2 týdny a méně předem: pokud se přihlásí buď evidovaný náhradník či někdo na výzvu, že se uvolnilo místo, je storno ve výši 100 %. Pokud se místo neobsadí, kurzovné propadá.
  4. V případě nějakého mimořádně závažného důvodu zrušení účasti se domluvíme na individuálních storno podmínkách.